• si-foto-2015.jpg
  • si-foto-2016.jpg
  • si-foto2-2015.jpg
  • si-foto2-2016.jpg
  • si-foto3-2016.jpg

1.ročník - 2014

5.ročník - 2018

9. ročník - 2022

2.ročník - 2015

6.ročník - 2019

10. ročník - 2023

3.ročník - 2016

7.ročník - 2020

4.ročník - 2017

8.ročník - 2021

Technické parametre miešača

Napätie: 230V
Frekvencia: 50 – 60Hz
Výkon miešania: 30W
Výkon ohrevu: 800W
Celkový výkon: 830W
Pracovný prúd: 3,61A


Istenie: tavnou trubičkovou poistkou 5A
Max objem miešaného roztoku: 500ml
Teplota roztoku pri ohreve: 30-40°C
Posuv miešacej nádoby pri miešaní: 30mm
Hmotnosť miešača (bez roztoku): cca 6kg
Rozmery (VxŠxH): cca 500x400x200mm

Popis elektrického zapojenia a mechanického spracovania

Miešač pracuje ako vozíček pohybujúci sa dopredu a dozadu. Tento pohyb zabezpečuje mechanizmus, ktorý poznáme z kolesa vlaku

image1image2

Tento mechanizmus je napojený na šnekový prevod, ktorý zabezpečí potrebné zníženie otáčok. Šnek je pripojený cez klinový prevod na motorček (obr. 3), ktorý celé zariadenie (obr.4) poháňa.

image3image4

Na vozíček je položená miešacia nádoba, v mojom prípade smaltovaný pekáč (obr. 5, 6), avšak môže byť použitá aj plastová vanička podobných rozmerov.

Ohrev je zabezpečený ohrievacím telesom z kávovaru (obr. 7). Je pripevnené zo spodnej strany pekáča (obr. 8). Prichytené je dvoma DIN lištami na sebe a priskrutkované k pekáču (obr. 9) . V prípade použitia plastovej nádoby ohrev nemôže byť použitý, ale roztok musí byť vopred zohriaty.

image5image6

image7image8

image9

Stálu teplotu zabezpečuje termostat, ktorý rozpína pri teplote 40°C pripevnený tiež na spodnú stranu pekáča. Je pritláčaný o plech pomocou skrutky.

image10

Pekáč sa pohybuje v koľajničkách vytvorených z hranolov (obr. 11). Tie ho usmerňujú, aby sa pohyboval lineárne.

image11

Elektrické zapojenie je riešené podľa schémy na obrázku 12. Miešací motorček je zapojený na regulované napätie 24V. Toto napätie je získané z transformátora TR1 a následne usmernené mostíkom B1. Po usmernení sa napätie vyhladí elektrolytickým kondenzátorom C1. Následne na napätie reguluje tranzistorom T1 podľa napätia na báze. To sa nastavuje potenciometrom P1. Od polohy potenciometra závisí napätie čo sa prejavuje rýchlosťou miešania. Ohrev je spínaný vypínačom S2, ktorý má v sebe zabudovanú aj kontrolku. Pokiaľ vypínač svieti ohrev je zapnutý. Celé zariadenie sa vypína vypínačom S1. Elektronika je na plošnom spoji (obr. 12, 13).

image12

image13image14

Miešač je umiestnený na drevenej doske a predná časť s elektronikou a prevodmi je krytá dreveným krytom v tvare striešky (obr. 15, 16, 17). Nádoba sa dá vybrať, pretože ohrev je pripojený cez rozoberateľný kontakt. Zadná časť s pohybujúcim sa pekáčom zostáva odkrytá.

image15

image16image17

 

Úvaha o možnostiach využitia miešača aj na iné účely

Zariadenie, ktoré som vyrobil je veľmi prispôsobiteľné. Nemusí byť použité len ako miešač na leptací roztok, ale môže byť aj súčasťou laboratória. Mnohé odvetvia vedy a techniky potrebujú niečo miešať alebo ohrievať, avšak na Slovensku chýba lacné laboratórne vybavenie. Takýto miešač môže byť použitý ako lacnejšia náhrada laboratórnych trepačiek (obr. 18). Ak sa zameriam na konkrétne odvetvia vedy a techniky tak sú to asi tieto: strojárstvo, chémia, stavebná chémia, statika, fyzika, biológia a podobne. V strojárstve by sa takýto miešač uplatnil napríklad pri zahrievaní tekutých a netekutých kovov, skúmania mechanických vlastností amalgámov, prípadne pri odstraňovaní hrdze zo súčiastok chemickou cestou. Pri výrobe amalgámov je potrebné účinne miešať roztok. Preto je takýto miešač možné upraviť resp. doplniť o mechanický lopatkový miešač, ktorý by miešal z hornej strany. V chémií je použitie viac než všestranné. Pri miešaní roztokov, oddeľovaní tuhých častí od tekutiny atď. V chémii je častokrát potrebné miešať žieravé roztoky. Preto je potrebné upraviť miešaciu nádobu. Napríklad ideálny materiál je nerezová oceľ. Tá môže mať aj ohrievanie zo spodnej strany, elektricky alebo plynovým horákom. V prípade, že roztok môže byť ohrievaný priamo, je možné použiť aj nádobu z odolnejšieho plastu. Vtedy musí byť použité ponorné ohrievacie teleso, ktoré sa opäť môže pripojiť na konektor už existujúceho telesa. Teplotu kvapaliny alebo roztoku možno regulovať nastaviteľným termostatom, ktorého kapilára bude pri ohreve vždy umiestnená v roztoku. Okrem typu ohrevu je možné meniť aj tvar nádoby. Pokiaľ by to bolo potrebné trochu sa upraví vozíček. Ale vrátim sa naspäť k využitiu miešača. V stavebnej chémii podobne ako v statike môže byť miešač použitý na miešanie malého množstva maltových zmesí, lepidiel, prísad do mált a podobne. V biológii je možné miešač použiť na miešanie roztokov v skúmavkách. Napríklad pri stálom miešaní krvi aby sa jednotlivé zložky od seba neoddelili. V tomto prípade by sa nádoba na miešanie vynechala a do vozíčka by sa vložil len stojan na skúmavky. V tomto prípade by elektrický ohrev nebol možný, preto je ohrev možné uskutočniť len plynovým horákom.

image18 1

Záver

Miešač na leptací roztok je veľmi dobrá pomôcka pre každého kto nechce platiť veľké peniaze za profesionálnu výrobu DPS. Nie je veľmi hlučný a pracuje efektívne. Aj keď sa môže zdať, že posuv vozíčka je malý, v praxi sa osvedčilo, že tento posuv je dostačujúci. Výhodou tohto miešača je, že disponuje odnímateľnou nádobou, takže roztok sa dá opäť vliať naspäť do fľaše a znovu použiť. Pre množstvo výhod si myslím, že takýmto miešačom by mala disponovať každá domáca dielňa a po drobných úpravách by ho bolo možné použiť aj vo výskumnom laboratóriu.

 

 

 

© 2024 Súťaž: Strojár - Inovátor
Back to Top