Vŕtačka je ručné náradie, ktoré sa používa na vŕtanie dier do dreva, kovu či iných materiálov, pomocou vloženého otáčajúceho sa nástroja - vrtáka. Vŕtačka pracuje na princípe súčasného rotačného (obvykle motorového) a prítlačného (osového, obvykle tlakom ruky) pohybu. Na upevnenie vrtáka k výstupnému rotoru vŕtačky slúži tzv. skľučovadlo.
Ako prvú súčiastku som zvolil vrták ( obrázok.1 ) , pretože v tom čase som vŕtačku ešte nemal rozobranú. N začiatku som vymodeloval hriadeľ o priemere vrtáka. Na uľahčenie práce som si vytvoril pár pomocných rovín. Neskôr som použil príkaz ťahanie po skrutkovici, vďaka ktorému som mohol nakresliť tvar drážky na hriadeli a odobral materiál jedným kliknutím. Neskôr som túto drážku roznásobil na potrebný počet a konce vrtáku som upravil na uhol, pri ktorom sa bude materiál z požadovaného objektu odoberať najlepšie.
Vrták
Keď vŕtačku som mal už doma celu rozobranú, vybral som si ako druhú súčiastku na modelovanie ložisko.
Ložisko je súčiastka, ktorá umožňuje zníženie trenia pri vzájomnom otáčavom alebo posuvnom pohybe strojných dielov. Existuje mnoho druhov ložísk ako sú napríklad.: guľôčkové, valčekové a iné. Princíp valivých ložísk spočíva v použití odvaľujúcich sa vložených valivých telies (guľky, valčeky, ihly) zabezpečujúce valivé trenie, ktoré oddeľujú pevnú a pohyblivú plochu. V mojej vŕtačke boli guľôčkové ložiská.
Keďže ložiska som doma rozobrané nemal, musel som vziať do ruky kladivo a skrutkovač a neodborne som ložisko rozobral. Začal som modelovaním puzdra. Použil som príkaz rotovanie a v jednom príkaze som urobil obe puzdra. Neskôr som narysoval guľôčku a tú som roznásobil na potrebný počet. Vytvoril som si pomocné roviny aby som mohol na guľôčku vymodelovať klietku.
Ložisko
Aby sme do vŕtačky mohli upnúť vrták, musíme mať skľučovadlo ( obrázok. 4) . Začal som hlavným telesom skľučovadla, ktoré som odrotoval a „vyvŕtal“ otvor pre zub skľučovadla pod uhlom, ktorý som odmeral na skľučovadle z vŕtačky. Tuto dieru som roznásobil aby som nemusel každú vŕtať osobitne.
Skľučovadlo
Neskôr som začal modelovať zub do skľučovadla. Na zube bolo najväčší problém vymodelovať upínaciu časť pod uhlom takým, aby presne a rovnomerne upli vrták. Po dlhom špekulovaní sa nám to podarilo, no bez pomoci učiteľa ING. Petra Simka by som nad tým špekuloval do dnes.
Zub do skľučovadla
Aby nám zuby zo skľučovadla nevypadli, a taktiež aby sa mohli posúvať potrebujú kryt s ozubením.
Kryt s ozubením
Zostava skľučovadla
Keďže vŕtačka je poháňaná elektrikou, potrebuje taktiež stator a rotor.
Stator je nepohyblivou súčasťou elektromotora, generátora a ďalších elektrických zariadení. Je tvorený trvalým magnetom alebo elektromagnetom – napríklad cievkou. Modelovanie statora som začal jeho konštrukciou, neskôr som nakreslil magnet a nakoniec cievku.
Stator a rotor
Modelovanie rotora ( obrázok. 9 ) som začal hriadeľom, na ktorom je upevnená konštrukcia na ktorej je omotaná cievka. Snažil som sa súčiastku vymaľovať tak, aby sa podobala čo najviac reálnej súčiastke, a myslím si že sa mi to podarilo.
Zostava rotora s ložiskom a chladiacou vrtuľou
Krytovanie bola pre mňa nočná mora už len ako predstava. Nevedel som si predstaviť ako začnem modelovať taký pre mňa (a myslím že nie len pre mňa) zložitý tvar a tak som začal skúšať ako by to bolo lepšie. Samozrejme nevymodeloval som to na prvý krát no postupom času sa mi to nejak podarilo. Začal som modelovať len jednu časť a tú druhú som potom odzrkadlil, pretože vymodelovať 2 súčiastky zrkadlovo, tak aby mi presne sedeli, nie je jednoduchá záležitosť. Keďže naša vŕtačka sa pri dlhom používaní prehrievala, musel som vymyslieť ako by sa dalo tomu zabrániť. Neskôr ma napadlo, že mohol by som zväčšiť lopatky ktoré vháňajú vzduch do vŕtačky a taktiež otvory cez ktoré sa tento vzduch nasáva a kolobehom vypúšťa.
Krytovanie
Taktiež je potrebný predný kryt, ten sa skladá z dvoch častí:
V tejto časti bolo mazivo, aby ozubenie bolo pri otáčaní chladené a mazané.
Predný kryt
Z nášho tlačidla, pri dlhom používaní, strašne boleli prsty pretože bolo ostré a netvarované, preto som pri modelovaní na to myslel a prakticky som ho upravil a zaoblil aby používateľovi to neznepríjemňovalo prácu s vŕtačkou.
Tlačidlo
Vŕtačka potrebuje samozrejme aj kábel a tak som vymodeloval aj ten
Kábel so zástrčkou
Jednotlivé súčiastky som skladal do zostavy v Programe Pro engineer.